Umor, slabost i trudničke želje za hranom

Umor, slabost i trudničke želje za hranom

Opšte je poznato da skoro sve trudnice imaju izraženu želju za određenom hranom. Nekad je to sasvim prihvatljiv odabir hrane a ponekad vrlo čudan. Takođe su neobične i kombinacije namirnica, kao na primer: kiseli krastavci i sladoled, sarma i nutela. Neobične želje za hranom u trudnoći imaju svoje opravdanje. Osobe koje nemaju previše žudnji za hranom tokom trudnoće, najverovatnije imaju balansiranu ishranu.

Zašto sladoled? Zašto kiseli krastavci? Brian Wansink, američki lekar i naučnik u svojoj knjizi “Jesti bez pameti” (“Mindless eating”) tu želju objašnjava ovako: “Objašnjenje neobičnih želja možemo shvatiti kao nedostatak određenog minerala ili elementa u našem organizmu”. Žudnja za pomfritom? Najverovatnije se radi o manjku kalijuma ili vitamina A u vašem organizmu. Dobro, ali zašto baš želja za pomfritom? To Brian Wansink objašnjava ovako: „Naše telo uvek žudi za onom hranom koja sadrži najveću koncentraciju onog minerala ili elementa koji mu nedostaje”. Drugim rečima, organizam ukazuje na potrebu za određenim mineralom, signal dolazi do mozga, koji dalje „naređuje” osobi da unese određenu namirnicu.

Može li se samo ovako objasniti neopisiva želja za čokoladnim šejkom? Naravno on je veliki izvor kalcijuma, a uz to i ukusan. Julia Hormes, specijalista na Pensilvanijskom univerzitetu, ima svoje teorije o trudničkim željama. „Neke želje su, ako priznamo, ipak samo izgovor za višak kilograma. Na primer, žudnja za krofnama jer vam se jedu krofne. Ako ste pre želeli krofnu, možda ste se uzdržali pa ste pojeli bananu ali sada ste trudni, vaše telo prolazi kroz puno toga i baš želite krofnu.”

Savet je: ugodite sebi, ako vam se jede hrana koja je jestiva. Ali nemojte preterivati. Pazite na kilograme i uvek prvo pomislite da li je ta hrana zdrava za vas i vašu bebu! Umesto za hranom, posegnite za vodom!

Umor i slabost

Ako se osećate umorno i iscrpljeno tokom dana, uradite hematološke analize (anemija, odnosno malokrvnost je najčešći uzrok umora). Pojava ovih simptoma u trudnoći se takođe povezuje sa porastom estrogena i hormona HCG. Nivo estrogena podiže hrana koja nije ekološki gajena, sa mnogo masti i šećera. U trudnoći se podigne nivo tiroksina – hormona štitne žlezde, što je mogući uzrok slabosti. Takođe je i opterećena jetra, zbog prisustva veće količine steroidnih hormona, što može biti uzrok slabosti. Nedostatak vitamina B6 je jedan od mogućih uzroka slabosti, pa jedite: boraniju, sočivo, brokoli, karfiol, zelje, kelj, krompir, banane, koštunjavo voće, žita od celog zrna i ekološki proizvedeno pileće meso.

Primenite sledeće savete kako biste sprečili ili umanjili osećaj umora:
1. Jedite redovno.
2. Konzumirajte zdravu hranu da biste otklonili umor (žitarice, vlakna, voće, povrće, mlečne proizvode)
3. Za užinu uzmite složene ugljene hidrate, koji obezbeđuju energiju nekoliko sati.
Čokolada i keks, kao i gusti sokovi, izazivaju kratkotrajnu eksploziju energije, ali ubrzo nakon toga možete osetiti glavobolju.
4. Nemojte da ukidate so, osim ako vaš ginekolog nije drugačije preporučio.
5. Nemojte da pijete previše kofeinskih napitaka jer zbog njih možete da dehidrirate. Najzdraviji su sveže ceđeni sokovi, zdrava pijaća voda, voćni čaj ili čaj od kamilice i limunada sa kašičicom meda.
Ako osetite vrtoglavicu, pojedite nešto pre izlaska iz kuće, a ako se duže zadržavate, ponesite malo hrane kako biste je pojeli kasnije.

Dva recepta za zdravu i uravnoteženu ishranu:

Ćureće rolnice sa spanaćem i pečurkama (4 porcije)

Potrebne namirnice: 4 ćureća filea po 140 g, 200 g šampinjona, 1 crni luk, 200 g spanaća, 1 kašika maslinovog ulja, 40 g parmezana, biber, limunov sok
Priprema: Na vodi dinstajte iseckan luk i na listiće sečene pečurke. Posle 10 minuta dodajte isečen spanać. Dinstajte, da voda ispari. Dodajte ulje i začine pa ohladite. U hladno umešajte parmezan. Filete poprskajte limunovim sokom. Na svaki file stavite nadev i uvijte. Učvrstite čačkalicama. Pecite u rerni u namazanom pekaču ili na papiru za pečenje. U početku ih prekrijte folijom za pečenje, a pred kraj foliju odstranite, da meso dobije lepu boju.
Porcija sadrži: 207 kcal • B 27 g • M 10 g • UH 4 g • 69 mg holesterola

Salata od kupusa, šargarepe i celera
Potrebne namirnice: oko 60 g celera, 2 srednje šargarepe, malo belog kupusa, jabukovo sirće, maslinovo ulje, 1 kašičica meda
Priprema: Celer i šargarepe oljuštite, pa ih isecite na tanje štapiće. Kuvajte ih u posoljenoj ključaloj vodi oko 3 minuta, pa ih isperite pod mlazom hladne vode i dobro obrišite. Prebacite ih u činiju za salatu i dodajte im malo tanko seckanog kupusa.
U manjem sudu pomešajte med sa 2 kašičice ulja, malo soli i po ukusu jabukovog sirćeta, pa prelijte salatu i dobro izmešajte.
Porcija sadrži: 158.8 kcal • B 3.4 g • M 5.5 g • UH 23.8 g

Brokoli na pari
Brokoli kuvajte oko 8 minuta u malo vode, ili na pari, prelijte ga hladno ceđenim uljem, a pre služenja dodajte seckane bademe ili lešnike. Savršen izvor vitamina K.

Autor teksta: Živka Vlajković, dipl. nutricionista, Saradnik Škole roditeljstva Nada Lazić