NOVI SERIJAL ZA VAS BEBA OD NEDELJE DO NEDELJE Vaša beba – 1. nedelja

NOVI SERIJAL ZA VAS BEBA OD NEDELJE DO NEDELJE Vaša beba – 1. nedelja

Vid

Za početak treba da znate da je vid vaše bebe u ovom periodu mutan i još nedovoljno razvijen. Vaša beba sad kada se rodila, počinje da se prilagođava i da razvija čula za boravak „napolju“. U ovom trenutku ona je kratkovida, vidi do 20 – 30 cm udaljenosti. Vaše lice vidi samo ako je držite blizu sebe. Njen vid je prilagođen tome da može da pronađe bradavicu što joj je za početak dovoljno.

Novorođenče ima tendenciju da gleda u obrve ili usta kada se pokreću, upadljive detalje lica. Još uvek pogled bebe nije fokusiran na vaše oči. Tek negde krajem prvog meseca možete da očekujete da sa bebom ostvarite razmenu pogleda, oči u oči.  Međutim studije pokazuju da novorođenčad pre svih objekata, oblika, boja, preferiraju da gledaju  ljudsko lice. Objekti koji su svetli, pokretni, oni koji imaju visok kontrast ili crno beli crteži su bebi jako privlačni u ovom periodu ali na bebinoj skali pažnje tek iza vašeg lica.

Dojenje

Od rođenja pa do dva do četiri dana nakon rođenja, beba je iz vaših grudi dobijala hranljivi kolostrum – prvo mleko. Sada pravo mleko počinje da „pristiže“, ispunjava grudi i može da uzrokuje brigu i neprijatnost. Potrebno je da obratite pažnju na stanje svojih grudi. Sve što se ovih dana dešava je mnogo brige i promena za mamu. Mleko iz žlezda pristiže do bradavica, bebu tek upoznajete i učite kako da postupate sa njom, izloženi ste padom nivoa hormona posle porođaja.

Ukoliko vaše grudi počinju da bivaju tvrđe i vrele morate potražiti pomoć i savet. Da li će rešenje biti izmlazanje ili prilagođavanje grudi češćim dojenjem i kad god beba zatraži, moraćete da razlučite sami ili uz pomoć iskusne babice. Svakako postoji nekoliko stvari koje će vam pomoći da uspostavite stabilno dojenje:

  • cilj je da otvorite kanale pa zato ne stavljajte hladne obloge na grudi
  • na grudi stavite tople obloge ili se tuširajte toplom vodom bar pre svakog podoja
  • izmlazajte malo mleka iz svake dojke pre podoja. Prepuna dojka može vašem novorođenčetu da predstavlja prevelik zadatak i napor, neće moći da izvuče mleko iz tako napetih dojki pa će prividno jesti ali na kraju ostati gladno. Izmlazanje možete raditi ručno ili pumpicom
  • nosite grudnjak za dojenje, možete ga nositi i noću
  • pijte puno tečnosti
  • masirajte grudi, kako to da radite pokazaće vam babica. Ponavljajte to na nekoliko sati dok ne uspete da omekšate grudi i one uspostave svoj prirodan ritam
  • povedite računa o bradavicama, pripremite silikonske da imate kod sebe za slučaj pojave ragada

Žutica  

U prvim danima života odojčeta žutica može da bude normalna pojava, posledica nezrelosti organizma, i to je takozvana fiziološka žutica. Ona često prođe klinički neopaženo, jer je porast bilirubina nedovoljan da bi koža “požutela”. Ako se i zapazi, spontano se povlači do kraja prve nedelje života a laboratorijski parametri se normalizuju krajem druge nedelje. Žutica novorođenčeta se javlja kod čak 60 odsto dece rođene u terminu a još je zastupljenija kod preterminske dece – oko 80 odsto (bebe rođene pre navršenih 37 nedelja).

Žutica je stanje koje uzrokuje žućkastu obojenost kože i beonjača. Najčešći oblik žutice nastaje drugog ili trećeg dana života – otprilike kada se beba otpušta iz bolnice – zbog čega je važno znati za nju i pripaziti. Većina ovih slučajeva zvanih fiziološka žutica, nestaju samostalno za dve nedelje.

Šta uzrokuje žuticu?

Novorođenče ima više crvenih krvnih zrnaca nego što je njegovom telu potrebno, a često kada bebina nezrela jetra ne može dovoljno brzo da ih obradi, u krvi se nakupi žuti pigment nazvan bilirubin (nusprodukt crvenih krvnih zrnaca). Veliki deo ovog bilirubina napušta telo u stolici bebe ali oko polovine beba razvije određeni stepen žutice tokom prve dve nedelje života. Posebno su ugrožena nedonoščad i bebe sa genetskim bolestima ili infekcijama.

Neke dojene bebe razvijaju žuticu ako ne dobiju dovoljno majčinog mleka, jer bilirubin nije u stanju da izađe iz organizma kroz telesne izlučevine. Upravo iz tog razloga u slučaju žutice potrebno je posebno hidrirati, pojiti bebu ali kako i koliko najbolje će vam objasniti pedijatar. Žutica zbog dojenja se javlja u prve dve nedelje.

Kada je žutica otkrivena u prvih 24 sata, to može biti zbog nekompatibilnosti krvnih grupa sa majkom (majka je Rh negativna i beba je Rh pozitivna), infekcije ili problema u jetri.

Da li treba brinuti?

Većina novorođenih slučajeva žutice je bezopasna i ne zahteva lečenje. Lekar može da naruči krvne testove da bi izmerio nivoe bilirubina vaše bebe, što obično podrazumeva uzimanje male količine krvi iz pete vaše bebe. Kod umerenih slučajeva žutice, lekar može da prepiše fototerapiju (svetlosnu terapiju), koja podrazumeva postavljanje gole bebe pod posebna plava svetla koja pomažu njegovom telu da razbije bilirubin tako da se može izlučiti. To se može uraditi u bolnici ali i kod kuće sa prenosivom jedinicom. Sličan efekat ima i posebna vrsta vlaknastog pokrivača, nazvanog bio ćebence. Pored fototerapije, važno je da beba bude dobro hidrirana.

Vaš lekar može preporučiti dojenje češće ili dopuniti formulom kako bi vašoj bebi dao više tečnosti i pomogao joj da izbaci više bilirubina kroz stolicu. Cilj lečenja je da se smanji nivo bilirubina kako bi se sprečilo stvaranje toksičnih nivoa u mozgu bebe (bolest koja se zove kernicterus). Sa praćenjem i tretmanom, rizik od kernikterusa ili drugih komplikacija se smanjuje u potpunosti.

Izvor: Škola roditeljstva Nada Lazić