Psihologija roditeljstva proučava promene koje nastaju ispunjenjem funkcije roditeljstva, ispituje značaj koji novostečeni status roditelja ima za ličnost, ispituje rast i razvoj roditelja kroz roditeljstvo.
Ideje i predstave o sebi kao o budućem roditelju, javljaju se još u najranijem detinjstvu. U periodu do zrelosti ovaj razvoj ide u pravcu prihvatanja i odbacivanja odlika svojih roditelja kao roditelja. Razvoj dalje ide u pravcu odabira i postavljanja svojih prioriteta i standarda.
Na predavanju se govori o više aspekata psihologije trudnoće i roditeljstva. Na primer:
Sa kakvim pretpostavkama ste ušli u roditeljstvo? Vi razvijate fizički, mentalno i emotivno jedno malo biće – vaše dete.
Da li ste spremni da se kroz roditeljstvo i Vi razvijate i postavljate nove prioritete? Da li trudnoću i roditeljstvo prihvatate kao obogaćenje a ne osiromašenje “života”?
Gde ostaje Vaš dotadašnji identitet, šta su ključne vrednosti bez kojih ga gubite? Koliko ste sebe prihvatili kao majku? Kao roditelja?
Zašto je odnos majka – dete u prvoj godini najveći prioritet? Ko najbolje poznaje Vaše dete?
Vi kao mladi roditelji zajedno stvarate buduću oazu, dom i porodicu za svoje dete, strukturu svoje buduće sreće. Da li ste prihvatili tu odgovornost? Osnove odnosa u svojoj maloj porodici stvarate u prvim danima po rođenju bebe.
Roditelji roditelja treba da se povuku i zauzmu mesto deda i baka. Novi roditelji zauzimaju mesta tate i mame.
Posleporođajna depresija.
Psihomotorni razvoj deteta u trudnoći i po rođenju.
Predavač: Jasna Lovrić, konstr. koučing psiholog