Uvod u ishranu tokom trudnoće i nakon porođaja

Uvod u ishranu tokom trudnoće i nakon porođaja

Najradosniji događaj u životu čoveka je dolazak novog stvorenja na svet. Radost je još veća ukoliko je beba zdrava, napredna i lepa. Na te aspekte bebine ličnosti celog toka budućeg života  presudno utiče način života majke tokom trudnoće,dojenja a i posle – davanjem pozitivnog primera.

 

Odnosno da li je bebin organizam tokom rasta i razvoja  imao dovoljno kvalitetnih nutijenata  ili bolje rečeno svakog dana “svih boja u tanjiru”

 

Jedna proverena postavka glasi: puno voća u trudnoći i beba će biti zdrava, nepredna i lepa. Prevedeno u grame to znači 400 – 500 grama dobro opranog voća i   200 – 300 grama povrća u svakodnevnoj ishrani majke.

 

Da damo jedan primer: biološke prednosti brokolija – što mladji to efikasniji i bogatiji antioksidansima (koji se starenjem biljke i stajanjem gube).

 

BROKOLI

 

–  obiluje folnom kiselinom i smatra se idealnom hranom u trudnoći i svo vreme posle,

–  folna kiselina je posebno značajna u periodu planiranja trudnoće,

–  zatim prvih 12 nedelja trudnoće jer sprečava moguće nepravilnosti razvoja prvobitne neuralne cevi     embriona iz koje će se tokom trudnoće razviti budući mozak i kičmena moždina, odnosno na ovaj način sprečava stvaranje teških  deformiteta kičmene moždine pa i mozga,

–  brokoli je bogat kalcijumom i magnezijumom neophodnim da se bebi formiraju:

–  jake kosti

–  zubi

–  nokti i

–  nervi

ali ako tokom trudnoće koristite napitke koji sadrže kofein, ovaj  koristan efekat može da bude umanjen pa i poništen,

–  brokoli sadrži i značajne količine gvožđa – neophodnog za stvaranje dobre   krvne slike i majke i bebe

  brokoli je bogat i izuzetno korisnom komponentom luteinom koji je preventiva

niza budućih, pa i ozbiljnih  problema sa vidom.

 

 

Autor i predavač: Prim.dr med Petar Borović