Danas se pouzdano zna da fizičke vežbe imaju mnogo pozitivniji uticaj tokom trudnoće i nakon porođaja nego što su stručnjaci mislili do pre nekoliko godina. Kod trudnica kojima su lekari dozvolili da vežbaju jer je trudnoća uredna, vežbe omogućavaju da:
- održe dobar mišićni tonus tokom trudnoće i nakon porođaja,
- njihov kardiovaskularni sistem neometano funkcioniše što sprečava pojavu znakova umora,
- lakše kontrolišu povećanje telesne težine što smanjuje opasnost od pojave dijabetesa kod trudnica ali i kod novorođene dece,
- sprečava se pojava hipertenzije, lakših oblika venske tromboze, proširenja vena i bolova u leđima i krstima,
- postiže se bolja koordinacija pokreta pa je manji broj slučajeva povređivanja zglobova,
- ređa je pojava glavobolja, smanjen je osećaj umora i olakšano je disanje, naročito u poslednjem tromesečju trudnoće kada su te tegobe inače najizraženije,
- kod jednog broja žena vežbanje utiče na porast samopouzdanja a kod većine na osećaj dobrog zdravlja i optimalne fizičke kondicije u trudnoći.
Umerena fizička aktivnost 30 do 45 minuta dnevno imaće najveći efekat ako se sprovodi redovno a to znači 3-4 puta nedeljno.
Imajte u vidu da je potrebno da posmatrate sebe i reakcije svog tela i bebe. Obavezno stanite sa vežbanjem ako:
- osetite bol bilo gde (u mišiću, zglobu, grudima, glavi, stomaku),
- ako osetite glavobolju, nesvesticu, vrtoglavicu,
- imate ubrzan rad srca ili ne možete da govorite dok vežbate,
- beba neuobičajeno reaguje, aktivnost je povećana ili uočite prestanak kretanja,
- ako nakon kraćeg odmora simptomi ne nestaju, obavezno se javite lekaru.
Nikako nemojte vežbati bez dozvole lekara koji prati vašu trudnoću! Nemojte vežbati bez nadzora ili prethodnih konsultacija sa fizioterapeutom ili fitness instruktorom edukovanim za rad sa trudnicama.
Uticaj fizičke kondicije na porođaj
Potpuni izostanak fizičke aktivnosti u trudnoći može da bude faktor rizika za mnoge komplikacije tokom porođaja (traumatičan porođaj, patnja bebe zbog nedostatka kiseonika, hitno završavanje porođaja carskim rezom i drugo). Prosečna dužina trajanja porođaja je 8 do 12 sati za prvorotke, što svakako zahteva dobru kondiciju. Zato je potrebna dobra priprema kako psihička tako i fizička. Faza napinjanja pri istiskivanju bebe takođe predstavlja veliki napor za koji se treba dobro pripremiti kako ne bi došlo do zastoja bebe u porođajnom kanalu što zahteva hitno završavanje porođaja.
Fizička aktivnost nakon porođaja
Težina dobijena u trudnoći ima svrhu da hrani bebu koja se razvija i da obezbedi rezerve namenjene dojenju nakon porođaja. Ukoliko su ove potrebe zadovoljene i dojite bebu, u roku od nekoliko meseci vratićete se na težinu od pre trudnoće. Vežbanje će vam u tome pomoći i održaćete vašu fizičku kondiciju.
Dobra fizička kondicija utiče na brži oporavak tokom perioda babinja, skraćuje se vreme potrebno za vraćanje na stanje pre trudnoće, brže se uspostavlja normalna statika tela.
Sa vežbanjem možete da počnete mesec dana nakon prirodnog porođaja I tri meseca nakon carskog reza nakon ukoliko ste pre toga bili na pregledu kod lekara i on je rekao da možete da vežbate.
Izvor: Škola roditeljstva Nada Lazić