Emotivni razvoj deteta u prvoj godini života

Emotivni razvoj deteta u prvoj godini života

Dok očekuju rođenje bebe, budući roditelji se najviše fokusiraju na fizički aspekt njenog dolaska – kako da je smeste, neguju, hrane, oblače. Najčešće nisu svesni da je podjednako važan ako ne i važniji aspekt razvoja bebe, njen emotivni razvoj u kom učestvuju od prvog dana po rođenju.

Na ovom predavanju govorimo o tome kako da postupamo prema svojoj bebi tako da budemo sigurni da je odgajamo samopouzdanu, komunikativnu, empatičnu, stabilnu, samostalnu osobu.

Tokom prve godine beba prolazi nekoliko faza emotivnog razvoja, a čitav period posle rođenja pa do prve godine naziva se oralnom fazom. Za nju važi načelo odmah i sada. Ukoliko je beba kroz oralnu fazu prošla a da nije dobila sve što joj je potrebno, može  irasti u osobu koja se plaši napuštanja, ulazi u odnose zbog fizičke bliskosti, kontroliše ljude itd.

Beba će postaviti zdrave osnove svoje emotivne strukture ako se na njene potrebe odgovori sa ljubavlju, u momentu kada signalizira. Formiraće se kao biće čije su potrebe važne i zaslužuju pažnju. Bebin plač nije nešto što treba da nas frustrira. Plač je bebin “znak” da joj je nešto treba, jedini način na koji to ume i može da pokaže.

Kasnije, to kom svog razvoja, beba će naučiti da komunicira sa nama i na druge načine.

Odgovarajući na bebine potrebe naučićemo dete da je prirodno da se odgovori na potrebe okoline, da se uspostave zdravi i otvoreni odnosi sa okolinom. Dete naučeno da su njegove potrebe važne znaće kasnije u životu da postavi zdrave granice.

Od ključne je važnosti da se cela porodica adekvatno pripremi i organizuje tehničku podršku i pomoć mladoj mami kako bi ona pre svega bila što više s bebom.

Mladi roditelji treba da se pripreme za napor i prividnu haotičnost bebinih prvih meseci. Da se oko svega dogovaraju, postave svoje prioritete, pomažu jedno drugo u umoru i neispavanosti. Da tata s ljubavlju obgrli majčinu fizičku ranjivost, a da mama sa nežnošću prihvati tatinu početnu nespretnost.

Ako se dete pravilno emotivno razvilo u prvoj godini života, to daje rezultate kroz kvalitet njegovog odnosa prema sebi i spoljnom svetu.

Jedna od stvari na kojoj mnogi roditelji insistiraju, najčešće usmereni savetima starijih, je plansko uobročavanje bebe. Potrebno je da roditelji prepoznaju i podrže prirodno bebino uobročavanje u ritmu i po potrebama svakog deteta ponaosob.

Izvor: Škola roditeljstva Nada Lazić